Pázmány Alumni: interjú dr. Kondor Bence Barnabással, a JÁK egykori hallgatójával

kondor_bence_barnabas.jpg

Dr. Kondor Bence Barnabás tapasztalata szerint a jogi diploma az egyik leguniverzálisabban használható és legelfogadottabb végzettség. A  Pázmány jogi karának köszönhető alapokat mind a mai napig kamatoztatni tudja munkája során. Szemléletmódot kapott a Pázmányon és az egyetemi évek során kialakult kapcsolati hálót tartja az egyik legnagyobb hozzáadott értéknek. Megalapította az adó-, vezetési - és pénzügyi tanácsadással foglalkozó KONDOR-Holdingot, valamint a HABIT Clubot, hogy a mindennapokat hatékonyabbá tevő és a fejlődést támogató produktív szokások kialakításában másokat segítsen.

A jogi diplomát milyen módon tudják kiegészíteni a gazdálkodástudományi tanulmányok? A kettő együtt hogyan hasznosítható a legjobban?

Eredetileg jogot végeztem - ez az első diplomám -, de már az egyetem utolsó két éve alatt is a PPKE JÁK Heller Farkas Közgazdaságtudományi Intézetben voltam demonstrátor, Botos Katalin professzor asszony mellett. A jogi diploma megszerzését követően két fő oka volt annak, hogy a közgázra mentem.

  • Az egyik, hogy a PPKE Doktori Iskolájának állami ösztöndíjas PhD hallgatójaként olyan interdiszciplináris terület lett a témám (vállalatfelvásárlás), amelynek jogi és közgazdaságtani aspektusai egyaránt vannak. Ha valaki - akár elméletben, akár gyakorlatban - ilyen területet választ, akkor nagyon jól ki tudja egészíteni egymást ez a két diploma. Azt se felejtsük el, hogy mindkét irányban nagyon hasznos minél kiterjedtebb kapcsolatrendszert felépíteni, amelyet kiválóan megalapozhatnak az egyetemi évek. Érdemes ebben is tudatosnak lenni valamennyire.
  • A másik ok, amiért ebben az irányban folytattam a tanulmányaimat, hogy mindig vonzott az üzleti élet, a vállalkozások világa, ahol valami újat lehet létrehozni, nagyobb szabadság van, és kis túlzással határ a csillagos ég.

Meglátása szerint mitől lehet vonzó ez a terület egy fiatal számára? Kinek ajánlaná?

Tapasztalatom szerint a jogi diploma az egyik leguniverzálisabban használható és legelfogadottabb végzettség, úgyhogy nem csak azoknak ajánlom, akik a klasszikus bírói, ügyészi, vagy ügyvédi pályára vágynak, hanem olyan fiataloknak is, akik még keresik az útjukat, és addig is szeretnék hasznosan tölteni az időt.

A Pázmányon végeztem a jogász szakot. Emlékszik még, hogy miért a Pázmányra jelentkezett? Akkoriban mi motiválta leginkább, beigazolódtak az elképzelései az itt töltött évek alatt?

Győrben a Bencéseknél érettségiztem, és a Pázmány szellemisége volt az a jogi egyetemek közül, amely a legközelebb állt hozzám, illetve a neveltetésemhez, ennek megfelelően ez volt számomra az első számú célpont.

Milyennek látja a pázmányos éveket? Mi az, ami azonnal eszébe jut az egyetemmel kapcsolatosan?

Azon szerencsések közé tartozom, akik a PPKE JÁK hőskorában jártak a Szentkirályi utcába. A jogi kar 1995-ben indult, én 1996-ban kezdtem és fantasztikus embereket ismertem meg az évfolyamtársaim között, illetve az első évfolyam úttörői között is. Olyan jó volt a társaság, hogy nagyon szerettem bejárni az egyetemre. Nem az előadásokon első sorban ülő típus voltam, ezt a mai fejemmel már kicsit másképp csinálnám - mert olyan tudású oktatók óráit hagytam ki, hogy abból rengeteget tanulhattam volna -, de egy kicsit sem bánom a barátokkal, szórakozással töltött időt. Felejthetetlen emlékek kapcsolódnak ehhez. 

Melyik tanárt, módszert, vagy órát, vagy egyetemen szerzett impulzust emelné ki, ami segített Önnek szakmailag?

Tekintettel arra, hogy én klasszikus értelemben pályaelhagyó vagyok, inkább azt emelném ki, hogy egy olyan rálátást ad a jogi kérdésekre ez a képzés, ami felbecsülhetetlen érték. Adó-, vezetési - és pénzügyi tanácsadással foglalkozó cég vezetőjeként a saját belső szerződéseink, az ügyfeleinkkel kötött megállapodásaink, és az adójogszabályok értelmezése során is kamatoztatni tudom azokat az alapokat, amelyeket a Pázmány jogi karának köszönhetek.

Tanulmányaiból mit tudott leginkább hasznosítani? Az egyetemen szerzett ismeretanyag és a kiépült kapcsolatháló máig segítségére tud lenni?

Leginkább egy szemléletmódot. A kapcsolati háló pedig talán az egyik legnagyobb hozzáadott értéke az egyetemi éveknek. Emiatt is érdemes minél aktívabbnak lenni a különböző fakultatív, alternatív, választható programokon, képzéseken, rendezvényeken.

Hogyan indult pályája az egyetem elvégzését követően?

A PhD-képzés befejezését - és több külföldi (London, Boston) kitérőt követően a bankszektorban helyezkedtem el, több mint két évet töltöttem a Raiffeisennél és a CIB-nél jogászként. Ezzel párhuzamosan alapítottam meg első vállalkozásomat.

A TP GROUP, a KONDOR Csoport és a VISEGRAD Consulting Group alapítója. Mi mindennel foglalkoznak és mi a céljuk?

Igazából ez a három tulajdonképpen egy szolgáltatót jelent, amelynek kiindulópontjaként az adózás egy szűk szegmensére, a transzferárazásra specializálódott szolgáltatóként kezdtük meg tevékenységünket. Az elnevezés a transfer pricing (röviden TP) kifejezésből jön, így lettünk TP GROUP. Ismertségünket és eredményeinket úgy alapoztuk meg, hogy nagyon mélyen beleástuk magunkat a témába. Néhány év alatt piacvezetővé váltunk, írtunk a témáról két könyvet és előadásokat is tartunk róla több egyetemen, a Corvinus-tól a Debreceni Egyetemig, illetve olyan szakmai fórumokon, mint az MKVK (Magyar Könyvvizsgálói Kamara) Oktatási Központja. 

A következő állomás szolgáltatás-portfóliónk bővítése volt, ma már több témával foglalkozunk, a könyveléstől az általános adótanácsadáson át a szervezetfejlesztésig.

A VISEGRAD Consulting Group elindításának alapja az volt, hogy jelenleg már több, mint 300 vállalatcsoportnak dolgozunk, akik többségében jelen vannak a régió többi országában is, és számukra is szeretnénk megnyugtató megoldásokat nyújtani, így kialakítottunk egy nemzetközi szolgáltató hálózatot. 

Több üzletág is a profiljukhoz tartozik, munkájában mi okozza a legnagyobb örömet?

A legnagyobb örömet a fejlődés jelenti és látni mások fejlődését, ha pedig ehhez hozzátehetek bármilyen módon, az nagyon felemelő érzés. Ehhez persze a másik fél nyitottságára is szükség van.

Milyen tervei vannak a jövőre nézve?

Az egyik legizgalmasabb kihívásunk, hogy az ügyfeleinket a lehető legmagasabb színvonalon szolgáljuk ki egyrészt itthon a KONDOR Csoport szolgáltatásain keresztül, másrészt a régióban a VISEGRAD Consulting Group égisze alatt, és harmadrészt 1-2 éven belül már 5 kontinensen, a KONDOR Global keretén belül.

A másik tervem ahhoz a szenvedélyhez kapcsolódik, hogy a mindennapokat hatékonyabbá tevő és a fejlődést támogató produktív szokásokat alakítsak ki. Ebben szeretnék segíteni másoknak is, ezért alapítottam meg a HABIT Clubbot. Hiszek benne, hogy a megfelelő keretek kialakításával - ha időben fekszünk, és időben fel is kelünk - sokkal több olyan tevékenység fér bele a hétköznapjainkba, mint pl. a reggeli olvasás, a meditáció és az olvasás.

Mit üzenne, mit tanácsolna a jelenlegi pázmányos hallgatóknak?

Csatlakozzanak a HABIT Clubhoz - küldjenek egy e-mailt a habitclub@habitclub.hu címre -, és építsünk egy cselekvő közösséget együtt! :)

Tanulmányok

PPKE Jog- és Államtudományi Kar – Jogász (1996-2002)
PPKE Jog- és Államtudományi Kar – PhD képzés (2002-2007)
Budapesti Corvinus Egyetem – Gazdálkodástudományi Kar (2002-2007)
Budapesti Corvinus Egyetem - Vállalati belső és vezetői coach (2020-2021) 

Szakmai pálya

PPKE Jog és Államtudományi Kar, Nemzetközi Magánjogi Tanszék, Pénzügyi Jog Tanszék – Megbízott oktató (2002-2007)
Raiffeisen Bank Zrt. - Senior vállalati tanácsadó  (2008-2009)
CIB Bank Zrt. - Senior vállalati tanácsadó (2009-2010)
KONDOR Csoport – Alapító, Ügyvezető (2008-jelenleg)

Oktatás: Corvinus Egyetemen és Debreceni Egyetemen vendégelőadóként, Magyar Könyvvizsgálói Kamara képzésein 

Hobbi

Sportok minden mennyiségben (elsősorban kosárlabda, futás, síelés), olvasás, filmek, írás, utazás.

Készített: PPKE Kommunikáció/Kemény Mária
Fotó: dr. Kondor Bence Barnabás

Pázmány Péter Katolikus Egyetem

süti beállítások módosítása