Ítélet: a JÁK hallgatói lapja
Interjú Tasi Csengével, az Ítélet lap szerkesztőjével

itelet_tasicsenge.jpg

A Jog- és Államtudományi Karunk hallgatói lapja, illetve blogja az Ítélet, amelynek szerkesztőségébe Tasi Csenge még elsőéves gólyaként került be, idén március 1-től pedig a főszerkesztői feladatokat már ő látja el. Nagy tervei vannak a szervezettel kapcsolatban: közösségük építése, az Ítélet népszerűsítése, színvonalának emelése. A lapot mindenkinek ajánlja, aki érdeklődik a jogi, történelmi témák, a közéleti kérdések vagy egyetemünkkel, oktatóinkkal kapcsolatos írások iránt.

Több egyetemi szervezetnek is aktív tagja.

Egyetemünk jogi karának harmadéves hallgatója vagyok. Már amikor felvételt nyertem a Pázmányra tudtam, hogy a lehető legtöbbet ki szeretném majd hozni az egyetemi éveimből, ezért is határoztam el, hogy csatlakozni fogok valamelyik egyetemi szervezethez. A bőség zavarában rögtön két helyre is felvételt nyertem és bár a jelenlegi járványhelyzet sok mindenben próbára tett, abban szerencsére nem szegte kedvem, hogy az Ítéletes, illetve tutori feladataimat továbbra is ugyanolyan töretlen lelkesedéssel végezzem, mint eddig.

Milyen tematikájú az Ítélet című lap?

Alapvetően a jogi témájú írásokra próbáltuk fektetni a hangsúlyt, tekintettel szervezetünk JÁK-os kapcsolódására. Mindazonáltal mindig igyekszünk bővíteni a tartalmunkat! Tagjaink széles érdeklődési körének köszönhetően jócskán akadnak egyetemmel kapcsolatos, történelmi, környezetvédelmi és krimi jellegű írásaink, de szívesen dolgozunk fel életutakat is. Ezért összegezve inkább vegyesnek mondanám az Ítélet palettáját, kiemelve, hogy szerkesztőségünk tagjai lelkes kezdők, nem pedig szakmabeliek.

Ki a célközönség, kiknek szól?

Mivel az Ítélet egy kari lap, így elsősorban – de nem kizárólagosan – a jogi kar hallgatóinak, oktatóinak és munkatársainak készítjük az újságot és a blogot is.

A lapban megjelenő cikkeket kik írják?

Mind az újságban, mind a blogon megjelenő cikkeinket szerkesztőségünk aktív tagjai, egyetemünk hallgatói írják.

Mi alapján kerülnek kiválasztásra az írók, a szerkesztőség tagjai? Hogyan lehet jelentkezni?

Szervezetünkbe egy általunk szervezett és lebonyolított felvételi eljárás keretében lehet jelentkezni. A felvételit minden évben ősszel tartjuk, a megadott időszakban pedig egy motivációs levelet és egy szabadon választott témában megírt cikket várunk az itelet@jak.ppke.hu e-mail címre. Erről szoktunk egyébként a Facebook oldalunkon eseményt is hirdetni, hogy minél több potenciális és lelkes jelentkezőhöz eljuthasson a lehetőség.

A beérkezett pályamunkákat a szerkesztőség összes tagja véleményezheti, ezután ezeket a meglátásokat és érveket figyelembe véve a főszerkesztő hozza majd meg a végső döntést. Mivel azonban így elég nehéz megismernünk a betűk mögött megbújó személyt, párszor már felvetődött egy személyes forduló megtartásának lehetősége is, azonban egyelőre még nem foglalkoztunk komolyabban ezzel az ötlettel, talán majd idén sort kerítünk rá.

Hogyan épül fel a szerkesztőség?

A szerkesztőségünk jelenleg 20 aktív tagot számlál, amit igyekszünk szinten tartani. Ebből a húsz főből eddig hárman töltöttek be vezetőségi pozíciót; a főszerkesztő és a két helyettese, ők feleltek azért, hogy a szervezetben minden rendben menjen. Azért fogalmaztam úgy, hogy eddig, mert az idei évtől ismét bevezettük a rovatok rendszerét – jog, egyetem, kultúra és közéleti kategóriákban. Minden rovatnak van egy felelőse, így ők négyen lesznek azok, akik közvetlenül a főszerkesztőnek és helyetteseinek segítenek majd az újság összeállításánál, emellett pedig összetartják az adott témakörökben író tagjainkat. Ezzel reményeim szerint a szervezeten belüli együttműködés is erősödni fog, valamint színesebb lesz tőle az Ítélet tartalma.

Hogyan oszlik meg a munka a szerkesztőségben?

Most éppen egy nagy változtatásra készülünk ebben is, ugyanis egészen idáig egy három tagú vezetőség döntött a fontos kérdésekben, tűzte ki a lapzárták határidejét, rakta össze az újságot és vezette a blogot, a többiek pedig az ehhez szükséges tartalmat írták meg és adták le cikkek, illetve interjúk formájában. Ez azonban hosszabb távon túlságosan egyhangú. Úgy gondolom, hogy ha a szerkesztőségünk minden tagjának lenne lehetősége arra, hogy kivegye a maga részét a szervezet működtetéséhez szükséges háttérfolyamatokból, az az újságot is jobbá tehetné.

Ezért is tartottuk jó ötletnek visszahozni a rovatokat, vagy megalkotni olyan egyéb feladatköröket – mint amilyen például a fotózás, vagy keresztrejtvények, Instagram storyk készítése, amikkel mindenki kiveheti a részét az ötletelésből.

Ön személy szerint miért szereti a lapot?

Erre a kérdésre azért is nehéz válaszolnom, mert én még kis elsőéves gólyaként kerültem be az Ítélet csapatába, a közösen itt töltött évek alatt pedig nagyon a szívemhez nőtt az újság és a blog is, így nem meglepő, hogy kicsit elfogult vagyok a szervezettel kapcsolatban. De ha meg kéne neveznem egy indokot arra vonatkozóan, hogy miért is szeretem ezt a lapot, akkor az az lenne, hogy ez az újság, illetve a blog lehetőséget biztosít arra, hogy kitörjek a hétköznapok monotonitásából az alkotás révén. Gondolok itt akár a tartalomgyártásra, akár a többiek által írt cikkek olvasására, vagy korrektúrázására, az Ítélet mindenképpen segít jobban kibontakoznom.

Március 1-től Ön a lap főszerkesztője. Korábban milyen feladatot látott el? Az új posztban milyen célkitűzései vannak?

Mint már utaltam is rá, szinte a Pázmányos éveim kezdetétől tagja vagyok az Ítéletnek, mint író, mielőtt azonban megválasztottak volna, már online főszerkesztő-helyettesként tevékenykedtem, így részben én foglalkoztam a blog körüli teendőkkel, a lapzártákra beérkezett munkák ellenőrzésével és korrektúrájával. Nagyon hálás vagyok a szerkesztőségnek, hogy megszavazta a főszerkesztőségemhez szükséges bizalmat, mert nagy terveim vannak a szervezettel kapcsolatban. Ezek közül az egyik legfontosabbnak a közösségünk építését tartom, de a céljaim között szerepel még az Ítélet népszerűsítése, színvonalának emelése is!

Hol érhető el az Ítélet?

Az Ítélet nyomtatott formában a jelenlegi pandémiás helyzetre tekintettel sajnos nem érhető el, azonban már dolgozunk a megjelenéssel kapcsolatos alternatív lehetőségek kitalálásán és megvalósításán. Amíg ez be nem következik, tudom ajánlani a kedves olvasóinknak az Ítélet blogját, amelyet egész évben folyamatosan látunk el tartalommal. A blog elérhető az Ítélet Facebook oldaláról, vagy közvetlenül a https://itelet-pazmany.blog.hu linken keresztül is.

Kinek ajánlja a lapot?

Az Ítéletet szívből ajánlom mindenkinek, akit érdekelnek a jogi, történelmi és valamilyen szinten közéleti kérdések vagy az egyetemünkkel, oktatóinkkal kapcsolatos írásaink.

Készítette: PPKE Kommunikáció/Kemény Mária
Fotó: Tasi Csenge

Pázmány Péter Katolikus Egyetem

süti beállítások módosítása