Kétnyelvűség fejlesztési lehetőségei
Tanító alapképzési szak – nemzetiségi német tanító szakirány szakirányú továbbképzési szak bemutatása

nemettanito.jpgA német nemzetiségi tanító szakirányú továbbképzési szak tanító alapszakon végzett pedagógusokat készít fel az általános iskola 1-6. osztályában a német nemzetiségi anyanyelvi nevelésre, valamint 1-4. osztályban a német nemzetiségi nyelven oktatott tárgyak tanítására. Alapvető célunk olyan pedagógiai szakemberek kibocsátása, akik tudományosan megalapozott, korszerű szakmai ismeretek, kompetenciák birtokában alkalmasak tanítói képzettségükre építve magas színvonalon teljesíteni a nemzetiségi oktatási-nevelési feladatokat.
A képzés során elsajátíthatják a német, mint anya- és második nyelv (nemzetiségi nyelv) helyes és igényes használatát, a nyelvhasználat fejlesztésének stratégiáit, megismerkedhetnek a korai kétnyelvűség fejlesztési lehetőségeivel, változatos nyelvpedagógiai eljárásokkal, a német nemzetiségi nevelésben használható modern infokommunikációs eszközökkel és technikákkal, továbbá a nemzetiségi tantervi előírásokkal, a kisebbség történelmével, aktuális helyzetével, kultúrájával, néphagyományával, ezek tanításának, valamint a nemzetiségi identitás fejlesztésének korszerű módszereivel.
Nagy hangsúlyt helyezünk az iskolai gyakorlatra (hospitálás, iskolai órák megtervezése és megtartása).
A hallgatóknak lehetőségük nyílik négy félévig a Nemzetiségi Pedagógus Tanulmányi Ösztöndíjat megpályázni, illetve végzés után nemzetiségi intézményben nemzetiségi pótlékban részesülni.
A német nemzetiségi szakirányú diploma egyenértékű a komplex felsőfokú nyelvvizsgával.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem esztergomi képzési helyszínén, illetve annak jogelődjében már évtizedes múltra tekint vissza a nemzetiségi oktatás. A hagyományos értékek és tartalmak mellett rugalmasan követjük a közoktatás változásait, a modern kor elvárásait. Szakmai könyvtárral rendelkező német szaktanteremben gyakorlatorientált képzéssel, kiscsoportos foglalkozásokkal biztosítjuk a tudás hatékony továbbadását, a hallgatók szóbeli és írásbeli, valamint tantárgy-pedagógiai kompetenciájának magas szintű fejlesztését.

A továbbképzésre tanító alapszakos diplomával és középfokú „C” típusú nyelvvizsgával, vagy ennek megfelelő nyelvtudással lehet jelentkezni, mivel az oktatás nyelve a német. A továbbképzés tanító munkakörben dolgozók számára biztosít olyan szakmai fejlődést, mely segítségével a német nemzetiségi nyelv és kultúra közvetítését végezhetik német nemzetiségi iskolákban.

Szöveg: Dr. Juhász Márta

Pázmány Péter Katolikus Egyetem

süti beállítások módosítása